Po trzydziestce Rysy się nie zmniejszają – Aleksandra Żak

Jak to przed walentynkami, miłość wisi w powietrzu. Centrum Duszpasterstwa Młodzieży wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej nie płyną jednak z prądem taniej, komercyjnej tandety w serduszka. Z okazji dnia zakochanych proponują dyskusję o konkretnych sprawach. Z ich inicjatywy 12 lutego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się debata walentynkowa na temat: „Czy warto hajtać się przed trzydziestką?”.

Właśnie, warto? Na odpowiedź oczekuje wypełniająca aulę Centrum Transferu Wiedzy młodzież, która pragnie usłyszeć opinię gości debaty. Wśród nich jest Marcin Gomułka, który wraz z żoną Moniką prowadzi popularnego bloga o nazwie „Początek Wieczności”. Obok zasiada brat Tomasz Mantyk, kapucyn i duszpasterz młodzieży na lubelskiej Poczekajce. Obecna jest również Agnieszka Pietrzak, ewangelizatorka Przystanka Jezus, wywodząca się z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – dziś świeżo upieczona narzeczona, związana ze środowiskiem nowej ewangelizacji.

Próbę odpowiedzi na pytanie debaty jako pierwszy podejmuje Marcin, który na co dzień, wraz z żoną, dzieli się z odwiedzającymi bloga doświadczeniem szczęścia małżeńskiego. Pytającym o jego sekret odpowiada wprost: „Nie mielibyśmy tego wszystkiego, gdyby nie praca. Nic nie przychodzi samo”. Kiedy porusza temat wolności i obaw przed jej poświęceniem przed trzydziestką, opowiada o zmianie, jaka zaszła w jego własnej perspektywie: „Kiedyś uważałem, że wolność to robienie tego, co mi się podoba, a tymczasem wolność to to, że mogę wrócić do mojej żony i dzieci i być z nimi”. Młodym przekazuje realistyczne spojrzenie na powołanie, które wybrał: „W małżeństwie nie będzie samych przyjemności. Chodzi o umieranie dla drugiej osoby”. Wspominając o źródle swojej siły, przyznaje: „Bez Pana Boga nie jestem w stanie być małżonkiem”.

Brat Tomasz z humorem rozważa kwestię gotowości do małżeństwa. Na początku mierzy się z mitem, że to prosta, wolna od ryzyka droga: „Małżeństwo to rosyjska ruletka. Nigdy nie wiesz, co ci się trafi”. Mówi o kryzysie dojrzałości wśród młodych i niechęci do dorastania, a dla odwlekania decyzji o małżeństwie znajduje obrazowe porównanie: „To jak dwóch turystów w Tatrach, którzy wpatrują się w Rysy i czekają, aż te się zmniejszą”. Wyjaśnia, że gotowość do założenia rodziny mierzy się poziomem zaufania Bogu, a nie kryteriami ekonomicznymi. „Będziesz miał może osiemdziesiąt lat, jak spełnisz te wszystkie kryteria” – mówi, a po jego słowach następują salwy śmiechu wśród publiczności. Przeżywającym trudności z podjęciem decyzji o wiązaniu się na całe życie oznajmia, że „brak decyzji powodowany lękiem przed decyzją jest najgorszą decyzją”.

Agnieszka opowiada swoją historię dorastania do pragnienia założenia rodziny. Zdradza, że nie doświadczała go wcale, kiedy koleżanki się zaręczały, a jej własna rodzina zaczynała pytać o „kawalera”. Dzieli się świadectwem wysłuchanej modlitwy o znalezienie drugiej połówki i  historią poznania swojego przyszłego męża. Opowiada o sensie zmagania o czystość w związku, a jako receptę na nieporozumienia i sprzeczki w narzeczeństwie podaje biblijną zasadę: „Bardzo ważne jest to, by przed nadejściem nocy zawsze się pogodzić”.

W ostatniej części spotkania goście wspólnie odpowiadają na pytania publiczności. Pochylają się nad zagadnieniem powołania do samotności. „Każdy jest powołany do małżeństwa, ale nie każdy je stworzy. Niektórzy z was nie znajdą faceta lub kobiety, dla których warto się poświęcać i umierać. Każdy ma jednak powołanie do miłości” –  wyjaśnia brat Tomasz. „Żadna relacja nie da ci jednak takiej pełni miłości, żebyś nie potrzebował Chrystusa”. Marcin dodaje: „Często mylimy środek z celem. Małżeństwo jest drogą do Boga, a powołaniem każdego jest życie wieczne. Kiedy kochasz, już jesteś jedną nogą w wieczności”. Odpowiedź na pytanie, czy ostatecznie lepiej jest „hajtać się przed trzydziestką”, pada na koniec z ust Agnieszki, która sądzi, że „hajtać się warto, kiedy jest na ciebie czas”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s